Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
233 posty 1790 komentarzy

Blog rysunkowy oszołoma

koolart - Teksty i rysunki z przewagą rysunków z tekstem. Do wolnego propagowania w internecie.

AUTOPOMYSŁ

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mam wrażenie, że dostrzegam delikatne tendencje do pewnej liberalizacji w obszarach dotąd zamurowanych i niedostępnych.

  Wchodzi prawo pozwalające na daleko idącą obronę własną i swojego miru domowego,  częstsze niż drzewiej bywało toczą się publiczne dyskusje na temat dostępu do marichuany (leczniczej) czy do broni. Może to tylko werbalne upusty z zaworów bezpieczeństwa, może to tylko ukłony wobec coraz liczniejszych gości z Ukrainy i Izraela, ale może jednak jakaś tendencja pozytywna dla nas wszystkich? Mnie chodzi jednak o polską motoryzację i nie chcę nawiązywać tutaj do planów premiera Morawieckiego dotyczących samochodów elektrycznych - chociaż dodam, że wziąłem udział w konkursie z racji skłonności do projektowania i wymyślania (mój projekt nie przeszedł do drugiej rundy). Temat futurystyczny i modny ale to może innym razem - teraz chodzi mi o pewien pożyteczny pomysł, którym chciałbym się podzielić.

Mam znajomą, która dwadzieścia lat dojeżdżała codziennie około 5 kilometrów do pracy; najpierw rowerem, później skuterkiem, wreszcie trzy lata temu zakupiła mikrokar tzw. "autko bez prawa jazdy". Teraz ten sam, całkiem spory dystans dla roweru, spory zwłaszcza podczas ulewy lub mrozu, z pędzącymi za plecami tirami pokonuje nieco szybciej tylko, ale bez porównania z większym poczuciu komfortu i bezpieczeństwa. W końcu żyjemy w 21 stuleciu. Znajoma nigdy nie podejmowała próby zdobycia prawa jazdy ale przecież znamy wielu, którzy próbowali bez sukcesu i nie tylko z własnej winy. WORDy muszą sobie zarobić i działają jak kolejna instytucja do ciągnięcia haraczu z ludu pracującego. Jednak prawodawca dopuszcza kierowanie pojazdami mechanicznymi po drogach publicznych bez intensywnego kursu i zdania egzaminu pozwalających otrzymać stosowne zaświadczenie, czyli jazda skuterem czy autkiem o ograniczonej masie, mocy a przede wszystkim prędkości jest dozwolona dla tych, którzy "prawa jazdy" nie mają. A skoro można poruszać się jakimś aixamem, grecavem czy ligierem to czemu nie SMARTEM? Smart, zwłaszcza ten przeznaczony dla dwu osób to samochodzik bardzo nieduży, ale ze względu na sztywną klatkę bezpieczeństwa, którą jest przedział pasażerów jak na tak mały pojazd jest stosunkowo bezpieczny lecz niestety posiadający zbyt dużą prędkość. Pomysł jest dość banalny; zmniejszyć trwale - mechanicznie lub elektronicznie prędkość maksymalną, oznaczyć pojazd stosowną naklejką lub tabliczką, uzyskać odpowiedni dokument i dopuścić do ruchu jako pojazd nie wymagający posiadania prawa jazdy. Podaż używanych smartów na polskim rynku jest spora, większa chyba niż typowych autek nie wymagających prawa jazdy a w dodatku ceny sprawnych smartów zaczynają się już od 3 tysięcy złotych, tyle co za najtańsze, nowe motorynki i skutery rodem z Chin. Za najtańsze mikrokary, najczęściej uszkodzone trzeba zapłacić ponad 6 tysięcy.

 

Idea wydaje się więc warta uwagi i rozpropagowania. Może jakiś decydent weźmie ją pod uwagę i przyczyni się do jej realizacji. Warto byłoby być może zabieg ograniczania osiągów i uwolnienia od konieczności posiadania dokumentu "prawo jazdy" rozszerzyć na inne, większe samochody?

  

 

 

 

 

 

 

  

KOMENTARZE

 • Autor 5*****
  Ograniczoną szybkość mają pojazdy konne.

  Lecz, pomysł rekonstrukcji mikro pojazdów z ograniczeniem szybkości ułatwi życie znacznej grupie wiekowej.
 • @goodness 09:40:22
  Właśnie o ułatwienie życia nawet paru grupom wiekowym mi chodziło. Z pewnością ludziom starszym, młodzieży do lat 16tu i tym w średnim wieku, którzy z różnych względów o prawo jazdy nie chcą się starać. Dzięki za komentarz. Pozdrawiam.
 • koolart1
  2 lata minęły i nie widać zainteresowania pomysłem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

ULUBIENI AUTORZY

więcej